Б ългария се нарежда на 22-ро място от 30 държави в тазгодишното издание на т.нар. Индекс на държавата бавачка – класация, която следи колко дълбоко властта бърка в личния избор на гражданите: какво ядем, какво пием и какво пушим.

И докато подсладените напитки, шкембе чорбата и промоциите на чипс си живеят спокойно у нас, държавата стиска яката на пушачите и вейпърите. Според анализа на Института за пазарна икономика, при храните и напитките сме буквално на последно място – тоест най-свободни в Европа. Няма забрани, няма допълнителни данъци, нито ограничения за реклами или вендинг автомати.

Но ако си с вейп – лошо ти се пише. България вече е приела на първо четене забрана за продажба и разпространение на електронни цигари, а течностите за тях са с едни от най-високите акцизи в региона. По отношение на обикновените цигари също сме в „строгия клуб“ – със забрана за пушене на закрито, пълна липса на автомати и почти нулева видимост на рекламите.

При алкохола положението е смесено: няма минимални цени или забрани по магазините, но пък има леки рестрикции за ефирна реклама. Виното не се облага, а бирата и ракията минават тънко.

В Европа обаче вятърът духа в друга посока – Великобритания и Белгия подготвят нови забрани, Швеция намалява данъци, а страни като Турция, Литва и Финландия водят класацията по най-строг контрол над личния избор.

Големият въпрос обаче остава: има ли изобщо смисъл от тези забрани? Според доклада – не особено. Няма доказана връзка между по-строгия контрол и по-добро здраве, но пък се насърчава сивата икономика и се ограничават личните свободи.