0

Н ад 2700 деца родиха деца у нас. Със сто повече са ражданията от непълнолетни майки през отминалата 2024 година в сравнение с предходната, показа справка на здравното министерство, предоставена на „Телеграф“.

2693 тийнейджърки между 14- и 18-годишна възраст са родили, а момичетата под 14 години, които са станали майки, са 39.

Области

Областите рекордьори с най-много родилки под 18 години са Сливен, където има 432 раждания, и София с 317 родени бебета. 11-годишно момиче стана майка в Бургас, съобщиха преди няколко месеца от Бургаската университетска многопрофилна болница. Две момичета на 17-годишна възраст пък родиха за втори път през миналата година в Русе, обясниха пред вестник „Телеграф“ от Акушеро-гинекологичния комплекс на Университетската болница „Канев“ в крайдунавския град. Справката сочи, че освен тези две родилки още 18 момичета са станали майки.

Проблеми

„Характерно за бременностите в ранна възраст е силно завишеният риск от развитие на прееклампсия, преждевременни раждания, спонтанни аборти. При тях има висока честота на цезаровите сечения, а това е оперативната интервенция, която при всички случаи е рискова, независимо дали се прави на 25-годишна жена или на 14-годишно момиче. Тези пациентки са незрели физически и психически. Медицинските проблеми при една такава бременност, ако се следи правилно, до голям степен могат да бъдат избегнати. Тук проблемите аз бих разделил на социални, финансови, медицински и юридически“, коментира д-р Иван Диков, който е акушер-гинеколог в „Майчин дом“. Чисто биологични проблеми съпътстват бременността и раждането при един развиващ се организъм. „Дете на тази възраст няма нито нужния размер на таза, нито функция на органите, нито на психологична нагласа да стане майка и липсва силно изразено чувство към детето. Навремето имаше един лозунг от Международната организация по планирано родителство: „Преди да бъдеш майка, бъди жена“, в което има много логика, отбелязва още докторът.

Лекарства

Данните за настъпили и прекъснати бременности при подрастващите у нас са нереални, коментира още д-р Диков. „Системата на акушерската помощ в България е такава, че голяма част от извънболничната медицинска помощ в областта на акушерството се поема от частни кабинети. В тях има свободен достъп до абортивни препарати, въпреки че инструкциите са те да се ползват само в клинична обстановка. Тези медикаменти масово се изписват, защото цената е доходоносна за аптеките“, отбелязва още той.

Дават им ваучери за кухня и градина

Владимир Симеонов, Елена Дюлгерова

От години помощите за деца на малолетни и непълнолетни майки се изплащат под формата на ваучери. Предоставят се в дирекциите „Социално подпомагане“ ежемесечно след 15-о число от определено длъжностно лице само срещу подпис на майката. „С ваучерите непълнолетните и малолетни родители могат да заплащат пълно или частично таксите за детска ясла или детска градина, както и такси за детска кухня или столово хранене. Те могат да се използват и за закупуване на храна, облекло и обувки“, казаха за „Телеграф“ експерти. Почти еднакъв е броят на малолетните и непълнолетните майки в Благоевградска област през последните 3 години. За 2022 година техният точен брой е 169, през 2023 година те са били 173, а за миналата година децата майки са 164. 190 пък са непълнолетните и малолетни момичета, станали майки през 2024 г. в Старозагорска област, обясни Петя Чакърова, шеф на Агенция „Социално подпомагане“ – Стара Загора. Всички са от ромски произход, уточни тя. „Ромите обясняват феномена с техни си традиции. Ние нямаме роля да разсъждаваме върху етноса и традициите им – ролята ни е да извършим социалното подпомагане, в случай че родилките отговарят на условията“, каза още тя.

Непълнолетна опита да убие пеленачето си

Елена Анастасова

Преди няколко години непълнолетна майка от Сунгурларе се опита да убие пеленачето си в детското отделение на бургаската болница. Двете били приети в болница, защото новороденото се разболяло от пневмония. Докато лекарите се борели да спасят бебето, 16-годишната Еленка решила да се отърве от него. Тя набутала в гърлото на момиченцето мокра хартиена кърпичка, за да го задуши. Секунди по-късно дежурните медици забелязали, че бебето посинява и се задушава. Преместили го веднага в реанимацията, убедени, че гърчът е от пневмонията. В суматохата един от лекарите се сетил да отвори устата на пеленачето и видял, че в гърлото му е набутана салфетка. Само съобразителността на лекарите и бързата им реакция тогава спасиха живота на бебето. Майката Еленка направи пълни самопризнания в съдебната зала и поиска съкратено съдебно производство, за да получи минимално наказание. В пледоарията си прокуратурата посочи, че законът предвижда занижен размер за наказание на непълнолетни извършители, затова и непълнолетната майка получи милостива условна присъда от 2 години и 6 месеца с 3-годишен изпитателен срок. Магистратите отсъдиха, че тя трябва да плати и 10 000 лева обезщетение на собственото си дете, което оцеля като по чудо.

*Автор: Милена Димитрова, Жанета Йорданова