П равителството предлага редица мерки по отношение на цените. Това заяви премиерът Росен Желязков на брифинг след извънредно съвещание в Министерския съвет, което бе посветено на темата за цените на хранителните стоки.
СЛЕД БОЙКОТА: Желязков свиква извънредно съвещание за цените на храните!
Една от мерките е законодателни промени за ограничаване на прекупвачите. Ще се прави анализ от НАП за дейностите на търговските вериги - колко посредници има и кой каква надценка начислява, каза Желязков, цитиран от БТА.
Други обсъждани идеи са недопускане на отложени плащания, едностранни стимули, едностранно налагани такси и санкции, които водят до увеличаване на цените.
Ще се установяват нелоялни търговски практики. Парламентът бързо да смени състава на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), защото от дейността на този орган е важно регулирането на пазара, посочи премиерът.
Четири години бавене по тази тема показва как един орган, който има голям потенциал за интервенция и последваща регулация, демотивиран от коментари за дейността му, не може да покаже потенциала си. Има начин за установяване на несъгласувани нелоялни практики, които водят до увеличаване на цената по цялата веригана доставка – през дъщерни компании или свързани лица. Затова държавата следва да се базира на антимонополното законодателство. Тавани и ограничаване на цените може да доведе до дефицити или спекула. Няма да допуснем подобно нещо, заяви Желязков.
Когато има тлеещо напрежение, то се изразява в различни форми, една от тях е бойкотът, посочи още той.
В последната година за всички участници в агро-хранителна верига се установяват несправедливи и нелоялни обществени отношения, които водят до несправедлива и по-висока понякога от пазарната цена за крайния потребител. В същото време има по-нисък доход за производителя. Държавната намеса трябва да доведе до справедливи обществени отношения между всички участници по веригата и до справедлива цена за крайния потребител, посочи след срещата премиерът.
На срещата са обсъдени и законодателни промени с цел скъсяване веригата на доставки.
Трябва да наложим прекия достъп на местния производител до крайния клиент, в сътрудничество с общините и местните структури. През последните 30 години се наложи такава инфраструктура, която дава предимство на веригите. Става дума за съгласувани практики по вертикал, заяви Желязков.
По думите му ще се следи и финансовата дисциплина на всеки по агро-хранителната верига, както и контрола на доставките от трети страни или вътре общността.
Не влизаме в търговска полемика с веригите, другата седмица ще отправя покана, за да търсим краен ефект по законов начин, допълни Росен Желязков.
На съвещанието присъстваха министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, както и ръководителите на Комисията за защита на потребителите, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и на Националната агенция за приходите.