Д а изхвърлим иваничковците от институциите. Да погнем чиновниците, както и джигитите. За това призова бащата на 12-годишната Сияна - Николай Попов, която загина при катастрофа на 31 март край Плевен, на национален протест пред храма „Свети Александър Невски“, на който присъстваха хиляди граждани от цялата страна.
Метафора
В своето откриващо емоционално обръщение към насъбралото се множество почерненият баща използва метафора с името на посочения от него за главен виновник за смъртта на Сияна директор дирекция „Поддръжка на пътната инфраструктура“ в пътната агенция Даниел Иваничков, вече бивш, след като през седмицата бе отстранен от длъжност. „Да изгоним иваничковците по най-бързия начин от институциите, за да спрат да крият сигнали за опасни пътища, по които после да загиват децата ни! Нека почнем масова война срещу безхаберието и убийствата“, призова Попов. Той описа исканията на близките на загинали на пътя като „обществени и човешки“, а не политически. „Искаме държавата да действа незабавно. Един знак за намаление на скоростта на стойност 50 лв. щеше да спаси живота на детето ми“, каза още опечаленият баща.
Преследване
Мигът в изказването му, който провокира най-бурни възгласи и аплодисменти от площада, бе този за отговорността на държавата. „Точно както днес търсим отговорност на шофьорите убийци, така трябва да търсим и от чиновниците. Крайно време е за Закон за отговорността на държавния служител“, призова Попов. Той риторично попита и наистина ли водачът на камиона, прегазил автомобила със Сияна, дядо й и баба й, ще остане единственият наказан. Попов призова присъстващите и вместо да се разделят политически и да искат оставки, да принудят политиците да работят за повече безопасност по пътищата.
Подкрепа
На трибуната бащата на Сияна бе подкрепен от десетки близки на загинали на пътя, както и обществени фигури, сред които Марияна Попова, Веселин Плачков, Иво Танев, Христо Гърбов, Димитър Рачков, Десислава Банова-Плевнелиева. Рачков сподели разтърсващото съобщение, което получил от Попов веднага след инцидента: „Убиха детето ми и не знам какво да правя...“. „Трябва да спрем с примиренчеството към беззаконията“, призова комикът. „Когато разбрах за смъртта на Сияна, първото чувство, което изпитах, бе вина. Вина, че за толкова време не съм могъл да направя нищо, за да предотвратя това други родители да поставят като мен децата си в ковчези след трагедии на пътя“, каза от своя страна бащата на 15-годишния Филип, който бе убит от пиян водач на пешеходна пътека на улица „Гурко“ в София през септември 2023 г.
Министър обеща 150 жертви по-малко
Обезопасяването на 36-те пътни участъка, посочени от пътната агенция като най-критични у нас, може да спаси 150 човешки живота до края на годината, заяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов пред БНР. Той подчерта, че проблемът с пътната безопасност е отговорност на 11 различни институции, а България остава сред водещите страни по брой жертви, включително ръст на детската смъртност през 2023 г. Министърът настоя за драстични и бързи мерки, включително евтини, но ефективни решения като колчетата в Кресна, където от 2,5 години няма жертви. Той критикува и липсата на наказания за нарушителите, като посочи, че в момента само половината от наказателните постановления стигат до надлежно връчване на виновниците.
