0

П ациентът, починал при пожара в психиатрията в Ловеч в началото на месеца, е бил заключен в изолатор и не е могъл да избяга, съобщава БНТ. Това е третият инцидент от началото на годината при който психично болни пациенти губят живота си в пожар в болница.

ОГНЕН АД: Пламна Държавната психиатрична болница в Ловеч

В отворено писмо на Глобална инициатива в психиатрията до главния прокурор и омбудсмана се настоява за обективно и безпристрастно разследване освен на трагедията в Ловеч, но и на порочните практики за връзване на пациенти като наказателни мерки.

10 дни след пожара все още не са разпитани пациентите и персоналът, не са снети записите от камерите. Назначени са само две експертизи - съдебно-медицинска и електротехническа. 

Казвал се е Георги, бил на 25 години. Приели го седмица преди инцидента, острата фаза на заболяването би трябвало да е минала. Но все пак той е бил завързан и заключен в изолатора. Пожарът възниква именно там, зад този прозорец. Завързано, момчето не е имало никакъв шанс. Пациенти от същото отделение още чуват писъците му.

Пациентите от отделението на Георги са силно покрусени, сега се страхуват, че и тях може да ги затворят. Непрекъснато се случвало, ако не са "послушни".

Затварянето в изолатор и завързването могат да причинят сериозни щети върху психиката и затова има изрична наредба, която определя условията за тази крайна мярка. А те и без разследване е ясно, че са нарушени. Защото ако имаше непрекъснато наблюдение от медицинска сестра, Георги щеше да бъде изведен. Според завеждащата отделението д-р Катя Едрева, инцидентът е станал в краткия промеждутък при застъпването на смените, но това съвсем не отменя задълженията им.

Освен непрекъснато наблюдение, наредбата изисква и присъствието на лекаря, назначил мярката. Лекарят също трябва да има сериозни основания, за да прибегне до завързване и изолация.

"За мен основният проблем е дали наистина са били налични медицински индикации за извършването на подобна процедура. Човек наистина да е в състояние на възбуда, което да поставя неговия живот и живота на околните в опасност, а по наша информация случаят не е такъв", каза Калина Иванова - Глобална инициатива в психиатрията, пред БНТ. 

"Те го описват точно по този начин - кротък, спокоен, карата спокоен не за първи път лежи то предстояло му е изписване", обясни социален работник в психиатрията.

Нещо обаче е провокирало по-агресивното поведение на Георги, според пациентите вътре. И затова бил наказан.

"Първата реакция е на санитаря и той решава де факто. Санитарите и медицинските сестри са повече от лекарите", обясни друг социален работник.

Но наредбата, както и всички международни стандарти забраняват изолацията и завързването да се прилагат като наказание. Подобно поведение регистрират неведнъж от комитета за предотвратяване на изтезанията, който след многократни сигнали към управляващите, най-накрая оповестиха ужасяващите си наблюдения в психиатриите у нас. Завързването и изолацията като системни излизат непрекъснато и от съдебната практика.