Б роят на новите бракове, регистрирани в Китай, е на път да удари отрицателен рекорд, показват официални записи откакто се води статистиката. Това се случва, защото демографската криза в страната се задълбочава, въпреки правителствената кампания за насърчаване на сватбите и раждаемостта.
Стремително намаляващите бракове – и раждаемостта – представляват голямо предизвикателство за Пекин, който е все по-разтревожен от въздействието на намаляващата работна сила и застаряващото население върху забавящата се икономика на страната.
Около 4,74 милиона китайски двойки са регистрирали брака си през първите три тримесечия на 2024 г., което е спад от 16,6% спрямо 5,69 милиона, регистрирани през същия период на миналата година, според данни, публикувани от Министерството на гражданските въпроси, предаде Си Ен Ен.
Междувременно населението на Китай също се увеличава с неблагоприятни темпове за Пекин през последните две години. Раждаемостта миналата година е била най-ниската от основаването на Народната република през 1949 г. През 2022 г. страната беше изпреварена от Индия като най-населената нация в света.
Китайските служители виждат пряка връзка между по-малкото бракове и намаляващата раждаемост в страната, където социалните норми и правителствените разпоредби правят предизвикателство за неженените двойки да имат деца.
За да обърнат спада, китайските власти въведоха набор от мерки, от финансови стимули до пропагандни кампании, за да подтикнат младите хора да се оженят и да имат деца.
Мнозина отлагат брака и раждането на дете – а все по-голям брой млади хора дори избират да ги избягват изцяло.
Спадът както на браковете, така и на ражданията се дължи отчасти на десетилетия на политики, предназначени да ограничат нарастването на населението на Китай, което доведе до по-малко млади хора в брак.
През 2015 г. Китай обяви край на своята продължила десетилетия политика за едно дете, позволявайки на двойките да имат две деца, след което увеличи това до три деца през 2021 г. – но както бракът, така и раждаемостта продължават да падат.
Упоритата низходяща тенденция е резултат и от променящите се нагласи към брака, особено сред младите жени, които стават все по-образовани и финансово независими.
Китай не е единствената държава, която се бори с намаляващите нива на бракове и раждаемост. През последните години Япония и Южна Корея също въведоха мерки за насърчаване на раждаемостта – като финансови стимули, парични ваучери, жилищни субсидии и повече подкрепа за отглеждане на деца.