У краинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложението на САЩ да поеме собствеността върху около 50 процента от правата върху редкоземните минерали на Украйна и се опитва да договори по-добра сделка, това съобщи днес "Файненшъл таймс", позовавайки се на източници, запознати с въпроса.
ОБРАТ: Зеленски се съгласи да се срещне лично с Путин
Самият Володимир Зеленски заяви днес в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността в интервю за Ройтерс, че двустранната сделка за важните минерали, която се обсъжда със Съединените щати, все още не е готова и че не съдържа клаузите, които Киев иска, за да защити интересите си.
СЛЕД РАЗГОВОРИТЕ ЗА МИР В УКРАЙНА: Тръмп доволен, на Путин му допада, Зеленски категорично против!
Сделката е централна за стремежа на Киев да спечели подкрепата на Доналд Тръмп, тъй като президентът на САЩ се стреми към бързо прекратяване на войната с Русия, а Киев настоява за гаранции за сигурност, които да го предпазят от ново нахлуване, в случай че може да се постигне мир, поясни агенция Ройтерс.
Зеленски: През 2026 г. Русия може да атакува НАТО!
На пресконференцията в Мюнхен обаче Володимир Зеленски заяви, че сделката все още не е готова в такъв вид, че да защити украинските интереси. Още преди седмица, пак по Ройтерс, Зеленски изложи контурите на сделката, показвайки на карта многобройни находища на минерали, и каза, че предлага взаимноизгодно партньорство за съвместното им разработване, а не „да ги раздава“.Става дума за редките титан, уран и литий.
"Файненшъл таймс" писа, че амерканският министър на финансите Скот Бесънт е предложил сделката на Зеленски по време на посещение в Киев в сряда, което дойде, след като Тръмп предположи, че САЩ дължат ресурси на Украйна на стойност половин трилион долара в замяна на помощ за раздираната от война страна.
Според трима души, запознати с преговорите между САЩ и Украйна, Зеленски иска американските и европейските гаранции за сигурност да бъдат пряко обвързани с всяка сделка за минералните запаси. Но освен тоав украинсикят президент желае и други държави, включително държави от ЕС, да участват в бъдещата експлоатация на природните ресурси.
*Източник: БНР