0

П етдесет хиляди са  активните случаи на заразени с КОВИД-19 деца в Гърция, съобщава БТА. Въпреки този факт, разгръщащата се пета вълна на пандемията и набиращия скорост нов щам Омикрон днес децата се връщат по план в училищата след края на зимната ваканция, започнала преди Коледните празници.

Мненията по отношение на подновяването на учебния процес са разнопосочни. Правителството твърди, че решението е взето предвид факта, че неприсъствената форма на обучение има сериозни последствия за психиката и социалните умения на децата. Опозицията очаквано се противопоставя на плановете на управляващите, а родители и учители изразяват своето безпокойство. Притеснение буди фактът, че от Коледа до момента новите случаи бележат ръст от 300 процента. 


Имаше дни, когато регистрираните ноовозаразени бяха над 50 хиляди на ден. Здравните власти съобщават, че в 90 на сто от положителните проби се открива новият щам Омикрон, за който до момента е известно, че е протича по-леко, но е много по-заразен от своя предшественик Делта. Засега не се отчита сериозно засилване на натиска над здравната система, но тя и без това изнемогва. На много места има недостиг на лекари, капацитетът на болничните заведения почти е изчерпан, а интензивните отделения са препълнени. Ситуацията принуди правителството за пореден път да обяви гражданска мобилизация за лекари с частна практика. От тази седмица в рамките на 15 дни специалисти по патология, пулмология и анестезиология ще бъдат задължени да помогнат на колегите си в държавните здравни структури. Към подобна стъпка правителството прибягна и в последните месеци на миналата година, когато здравните структури отново бяха на ръба на силите си.


Заради ръста на случаите частните болници също ще трябва да подпомогнат държавата в борбата срещу пандемията. Здравното министерство вече съобщи, че е постигнало договори с частните клиники за разкриване на ковид легла. Здравният сектор е сред ключовите сфери, за които правителството готви спешни мерки с цел осигуряване на нормалното им функциониране, което може да сериозно да пострада заради бързото разпространение на щама Омикрон. Данни на здравното министерство показват, че броят на здравните работници, които са карантинирани заради инфектиране или контакт със заразени  е две хиляди. Според ръководството на министерството засега ситуацията не е критична и системата може да издържи.  


Отварянето на училищата неминуемо ще създаде реални предпоставки за ръст на инфекциите. За това призна дори министърът на образованието Ники Керамеос. Пред медии самата тя заяви, че се очаква увеличаване на новите случаи на коронавируса. В опит да се ограничи възможността за този ефект управляващите промениха задължителните за ученици, учители и непедагогически персонал здравни протоколи. От началото на учебната година всички в училищата ходят с маски, а неваксинираните ученици и учители си правят тестове два пъти в седмицата. На места мерките предизвикаха недоволството както на преподавателите, така и на родителите. С довода, че само с постоянен контрол присъственото обучение може да се запази, мерките не бяха отменени. Сега те ще бъдат още по-строги. Задължителните тестове ще са още повече и ще обхванат и ваксинираните ученици и учители.


Гърция разреши ваксинацията на деца, съобразявайки се с препоръките на Европейската агенция по лекарствата. Когато ваксината за деца между 5 - 11 години беше одобрена за прилагане през декември, само за няколко часа бяха получени 20 хиляди заявки. Според официални данни към ноември 2021 г. процентът на ваксинираните деца във възрастовата група 12-14 г. е бил 23 на сто. Във възрастовата група 15-17 години се наблюдава известно увеличение - до 38 на сто. Най-висок е процентът на ваксинирани млади хора на възраст между 18 и 24 години - 62 на сто. При преподавателите ваксинационното покритие е сравнително високо. В системата на началното образование са ваксинирани 83 на сто от учителите, а в гимназиалния етап процентът е над 88 на сто. Като цяло в последните месеци интересът към ваксинацията в страната се засилва.


Причината за това вероятно се крие в налагането на редица мерки, насочени към неваксинираните лица и целящи да им окажат натиск да пристъпят към ваксинация. От октомври правителството ограничи достъпа на лица без ваксини до затворени помещения, ресторанти, стадиони, кина, театри. Въведе задължителна ваксинация за хората над 60-годишна възраст, като ги заплаши с глоби. Сега се обмисля разширяване на обхвата на задължителната ваксинация сред гражданите над 50-годишна възраст. От началото на следващия месец се намалява и валидността на сертификатите за ваксинация, като целта е гражданите да бъдат накарани да си поставят трета доза.


Въведените от правителството мерки в съчетание с данните за високата смъртност и резкият ръст на новозаразените доведе до сериозно нарастване на интереса към ваксините, като дори се стигна до опашки пред ваксинационните центрове в някои части на страната. Според официалните данни към 8 януари 2022 г. в Гърция са поставени 17 808 554 дози ваксини. Ваксинирани с една доза са 7 538 365, а при 7 091 530 ваксинационният цикъл е приключил. Поставилите си трета бустерна доза са 3 901 866 души. Въпреки окуражителните данни за темпа на ваксинация експертите са обезпокоени от лавинообразното разпространение на щама Омикрон. Притесненията са, че големият брой заразени ще доведе до наплив към болничните заведения и недостиг на служители в ключови за държавата сектори като държавно управление, полиция, транспорт, здравеопазване. Според някои прогнози Гърция я очаква "цунами" от случаи на Омикрон в края на месеца.


Специалистите все още не са наясно с отражението, което ще имат отминалите празници по отношение на епидемичните показатели. Очакванията са, че заради събирането на хора по Коледа и Нова година и отварянето на училищата днес ще се стигне до увеличение на броя на новозаразените с КОВИД-19.
За момента обаче не може да се прогнозира със сигурност как това ще се отрази на пандемичната ситуация в страната.