– Г-жо Канети, за първи път сте в родния град на баща си – Русе. Вълнувате ли се?

– Много. Имам чувството, че отивам на семейна вечеря в страна, за която винаги съм знаела. Защото много са ми говорили за Русе, за прекрасната река, която тече бавно, и за всички култури, които са се преплитали тук. Семейството ни продължава да нарича града Русчук. 

– Той е бил много малък, когато е напуснал града. Роден е през 1909 г., а семейството си тръгва от България през 1911 г. 

– Но след това се връща. Абсолютно сигурна съм, че е идвал в Русе през 1915 г. с майка си Матилде и двамата си братя – Елиас и Жорж. 

Писателката Софи Бехарано, братовчедка на Франсоаз Канети пред "Телеграф": ДС арестува баща ми, като се връща у дома

– Тук много се знае за Елиас Канети, но не толкова за братята му Жак и Жорж. Баща ви е бил музикален продуцент и откривател на таланти. Какво друго не знаем?

– Смятам за много важно да се подчертае, че когато се говори за Канети, става въпрос за семейство с три деца, с трима синове. Матилде е възпитала трима синове, а не един. Елиас е постигнал в литературата, Жак – в музиката, а Жорж – в медицината. Най-малкият брат е много известен изследовател в Института „Пастьор“ и прави голямо откритие в борбата против туберкулозата. 
Баща ми е завършил Висшето търговско училище в Париж, но посвещава живота си на музиката. В днешно време Жак Канети се е превърнал в една култова личност, позволила на много творци във френския шансон да се развият и да станат известни. За тях той е бил човекът на доверието. Театърът, който създава в сърцето на Монмартър – „Трите магарета“, става люпилня на таланти. Именно в този малък театър с 240 места Жак Канети открива тези таланти и им дава възможност да се изявят, когато никой не ги е знаел. Представяте ли си, един „малък“ евреин, тръгнал от Русе, дава на Франция авторите изпълнители, които завладяват света с творчеството си. Жак Канети работи с Едит Пиаф, Шарл Азнавур, Шарл Трене, Феликс Леклерк, Жак Брел и много други. Баща ми издава първите три плочи на Едит Пиаф. За нея той казваше, че да имаш такъв глас, трябва много да си страдал в този живот и много да си обичал. Създава и дружество, което организира турнетата на много известни хора – на Ив Монтан в Япония, в САЩ, където Монтан се запознава с Мерилин Монро, турнетата на Морис Шевалие и други. Мога много да говоря за Жак Канети. 

– Когато баща ви се ражда, му е дадено името Нисим, но той се известен с името Жак. Коя е причината да се преименува?

– Във Франция е много по-лесно да живееш с името Жак Канети. „Нисим“ означава „чудо“ и баща ми през живота си наистина ще прави чудеса. Когато получава френско гражданство, той приема името Жак Канети. Името Жак фигурира в имената и на трите деца в семейството, това е второто име на всяко едно от тях. 

– Баба ви Матилде остава вдовица на 27 години и сама отглежда тримата си синове, всеки от които е оставил ярка диря след себе си. Как е възпитавала тя децата си, за да постигнат толкова много?

– Възпитавала ги е, че в живота трябва да дадат най-доброто от себе си. Казвала е, че да си успял в живота, трябва да дадеш на века си нещо, което той няма, тоест летвата е била поставена високо от детската им възраст. И те са дали на века си – всеки в своята област. Баба ми е възпитавала своите деца в любов към книгата и към театъра. Много пиеси са прочели заедно, разигравали са отделни роли на глас. Този начин на четене на глас Елиас го запазва и по-късно – той ще чете на глас пиесите, които пише. 

– Успяхте ли да видите родната къща на баща си, която не е в добро състояние, но е запазена?

– Сега ще го направя. 

– А знаете ли, че в Русе има осем сгради, свързани по някакъв начин с фамилията Канети? Запазена е и къщата на д-р Менахемов, който е присъствал на ражданията на Елиас, Жак и Жорж.

– Не, не знаех. Невероятно! Д-р Менахемов? Този лекар Менахемов, който всъщност е съпругът на леля Ернестина? Тя ме научи да правя сарми. Невероятно наистина! Не знам дали ще мога да видя всичко. 

– Елиас Канети казва за Русе: „Всичко, което видях по-късно, вече се бе случило някога в Русчук.“ Със същата любов и признателност вашият баща се отнасяше към родния си град?

– Да, абсолютно. Абсолютна любов, те това ни предадоха. Аз смятам, че познавам Русе, а идвам за първи път. Познавам Русе като град, в който са се говорили много езици. Слушах и за България, за смелостта на българите, проявена спрямо евреите по време на войната. Всъщност вие не позволявате депортирането на евреите, а това изисква смелостта на един народ. Имам чичо – Бернард Ардити, известен като Буби Ардити. Емигрира в Израел и там достига до висока политическа позиция. Ние бяхме много близки и когато съм отивала в Израел, отсядах при него и той ми казваше: „Франсоаз, никога не забравяй, че българският народ не позволи на германците да депортират евреите.“ За това сме ви много благодарни. 

– Пазите ли нещо скъпо от България, което семейството е взело при напускането на страната през 1911 г.?

– Имам снимки и документи, които са взели със себе си. Пазя снимки на града, на реката, на площада с театъра. Имам и фотографии на семейството. Не са взели някакви вещи за спомен, ние сме хора на книгата. Съхранявам паспортите на баба си, удостоверението за брак на баба ми Матилде и дядо ми Жак, издадено от синагогата в Русе. 

– Как в семейството се прие вестта, че Елиас Канети става Нобелов лауреат?

– Баща ми беше много горд. Много се гордеехме, но не бяхме учудени, защото в нашето семейство най-големият брат – Елиас Канети, винаги е бил приеман като гений. За нас той е гений и това, че най-накрая получава Нобелова награда, ни се струваше напълно нормално. 

– Чувате ли се с вашата братовчедка – Йохана Канети, която е дъщеря на Елиас Канети и живее в Швейцария?

– Да, чуваме се. Съвместно с Института „Пастьор“ тя, брат ми Бернар и аз създадохме тази награда „Жорж, Жак и Елиас“. Йохана работи много по творчеството на баща си. Тя е единствената, която може да разчита стенограмите му. Той е стенографирал, като е пишел. Йохана създаде Фондация „Канети“, която дава възможност на всички изследователи от цял свят да имат достъп до творчеството на баща й. 

Това е тя:

  • Дъщеря на Жак Канети, откривател на легендите на френския шансон
  • Живее във Франция
  • Директор на продуцентска къща „Жак Канети“
  • Комуникационен експерт
  • Гостува у нас по покана на Френския институт в България

*Превод от френски: Любляна Гоцева