П исателката Джоан Роулинг поднови атаките си срещу политическата коректност и радикалните трансактивисти в туит, който вече обиколи света. Дж.К.Роулинг разбуни духовете с пост, който завършва с думите: “Писна ми от тези глупости! Това не са наши престъпления” (на жените).
Английската авторка и „майка“ на Хари Потър този път се нахвърли срещу репортаж на Sky News UK , който описва Скарлет Блейк - 26-годишен трансджендър, който бе представен като “жена” осъдена на доживотен затвор за убийството на бившият служител на BMW Хорхе Мартин Карен Хорхе е примамен от Скарлет край брега на река и умъртвен от съществото от третия пол. Но това не е всичко! Преди това трансът Скарлет е измъчвал и обезглавил беззащитна котка, като според собствените му думи се е вдъхновил от сериала на Netflix “Не се е*авяй с котките”.
„Това не е жена! Това не са нашите престъпления“, пише Роулинг. „Трансактивистите вече призовават този садистичен човек да бъде затворен в женски затвор“, твърди Роулинг, „статистиките за престъпленията са безполезни, ако сексуалното насилие и нападението са извършени от мъже, класифицирани като жени”, добавя тя и не спира до тук. “Дезинформацията, отклонена от идеологията, не е журналистика”, категорична е Роулинг.
Скандалът тръгна от статия на прогресивния вестник “The Guardian”, която представя трансексуалният като жена и не уточни, че това съвсем не е така. Тези писания провокираха и английската журналистка Луиз Тикъл, която повече от две десетилетия е автор на изданието. В дълго писмо до главният редактор Катрин Винер репортерката заяви: „Вече няма да пиша за „Гардиън“, докато вестникът публикува фактите и спре да подвежда своите читатели. От “The Guardian” отговориха, че Скарлет Блейк е била дефинирана само като "жена" в първоначалната версия на онлайн статията, тъй като е взета директно от новинарска агенция. По-късно беше добавена думата „трансджендър“.
Онлайн битката между Роулинг и ЛГБТК+ активистите продължава от дълго време. Зарди активната си позиция срещу третия пол на Роулинг бяха лепнати етикетите „трансфобска“ и „Терф“ (трансизключваща радикална феминистка), т.е. „радикална феминистка, която дискриминира транссексуалните жени".
Миналата година известната писателка остро разкритикува решението на шотландски съд да приеме биологично мъжки изнасилвач, който по-късно стана трансжена, в женски затвор, влизайки в конфликт с тогавашния министър-председател в Единбург Никола Стърджън, която в крайна сметка беше принудена да реагира. Сензационното падане на лидера започва именно от този случай и от законопроект (по-късно неодобрен) за лесна смяна на пола, с обикновено самоудостоверяване, от 16-годишна възраст.