0

Н овогодишните концерти по площадите из страната масово са с неуредени авторски права, алармираха от „Музикаутор“.

„Всички сме щастливи, когато навръх Нова година сме на концерт с програма, в която участват любимите ни изпълнители. Истина е, че тези събития работят успешно за имиджа на организаторите им – хотелите привличат гости, заведенията – клиенти, а по площадите жителите и посетителите на града се радват на специално организирания от общината концерт. Въпреки че е тяхно законово задължение, че има закон, който трябва да се спазва, организаторите, дори и общините, масово не уреждат правата за музиката. А това значи, че авторите няма да получат и стотинка за музиката, благодарение на която се случва празникът“, коментира пред „Телеграф“ изпълнителният директор на дружеството за колективно управление на авторските права Иван Димитров.

Тенденция

С наближаването на светлите празници в почти всеки общински център в страната се предвиждат множество културно-музикални мероприятия, които да зарадват жителите и гостите на населеното място. В същото време се наблюдава тревожна тенденция организирането им да бъде без предварително уреждане на авторските права. „Музикаутор“ сигнализира, че когато музикалните произведения са с публично изпълнение, независимо дали достъпът до събитията е платен или безплатен, е необходимо организаторите да лицензират музикалното съдържание съгласно Закона за авторското право и сродните му права. „Творците заслужават да генерират приходи от използването на музиката им, тъй като тя е продукт, в който са инвестирали време, талант, образование, усилия и ресурси. Тук е нашата роля като сдружение да защитим нерегламентираното ползване на техния труд и да полагаме усилия обществото ни да осъзнае важността от спазването и прилагането на закона“, каза още Иван Димитров.

Разговори

Новогодишните празненства в Русе, Бургас, Хасково, Търговище, Габрово вече са с уредени права, но това не е така за всички останали общини. С някои все още текат разговори, но събитията все още не са лицензирани. Все пак болшинството продължава да е с неуредени права. Съгласно Закона за авторското право и сродните му права всеки, който отдава място за провеждане на концерти и други прояви с музика на живо, следва да изиска от организатора на събитието лиценз за предварително уредени авторски права. Ако той не бъде получен, то носи солидарна отговорност за уреждането на авторските права. „Музикаутор“ предлага над 95% от световния музикален репертоар за България, като представлява над 3000 български автори и още над 2 500 000 автори от цял свят, членуващи в сродни авторски сдружения, с които има договори за взаимно представителство.