0

П рез по-голямата част от периода от 7 до 13 октомври агрометеорологичните условия ще се определят от сухо време с температури около климатичните норми и ще позволяват извършването на сезонните дейности – дълбока оран и предсеитбени почвообработки, торене на площите и сеитбата на зимни житни култури и зимна рапица, третиране на заплевелените площи с хербициди.

Това предвижда прогнозата на агрометеоролозите от секция „Агрометеорология“ при НИМХ.

Условията ще позволяват обследване на вече засетите есенни посеви, намиращи се в ранен етап от развитието си за появата и вредната дейност на някои вредители – обикновения житен бегач и обикновената полевка при житните и рапичната стъблена бълха при рапицата. В средата на октомври изтича оптималният агротехнически срок за сеитбата на пшеница и ечемик в полските райони на Северна България.

Превалявания

В края на периода в Западна България и крайните югозападни райони се прогнозират превалявания и ограничаване на възможностите за работа на полето. Критични минимални температури за зеленчуковите култури, отглеждани за есенно производство, не се очакват. Периодът е подходящ за предзимно засяване на спанак, салати и чесън за ранно пролетно производство.

Сушата и последвалите значителни, на места интензивни, валежи в края на лятото и началото на есента бяха причина за пропускане на оптималните срокове през септември при сеитбата на зимната рапица. Значителна част от предвидените площи ще бъдат засети през октомври, след агротехническите срокове. Поради тези обективни причини не се изключва вероятността късно засетите посеви с рапица да не успеят да формират розетка (7-8 листа) през есенната си вегетация – фазата, в която растенията успешно зимуват.

През октомври са оптималните срокове за сеитбата на зимните житни култури. През първото десетдневие е агротехническият срок за сеитбата на пшеницата в Северна България, от 15 до 25.X. - в Южна България, а в края на месеца – в районите по Черноморското крайбрежие.