Б аба Марта е щедра на слънчеви лъчи тази седмица. Традиционно през този сезон ни наляга пролетната умора. Тя не е болест, а физиологично състояние, което е свързано с това, че се увеличава слънцегреенето в светлата част на денонощието, обяснява пред „Здраве с Телеграф“ психиатърът д-р Веселин Герев.
Зимата е по-мрачна, вали дъжд и сняг, има мъгла, а слънцето грее съвсем малко, светлината е много оскъдна, а ние понякога работим на изкуствено осветление в офиси и кабинети. Това води до падане на нивата на серотонин. Физиологично през зимата серотониновите нива са по-ниски, а това предразполага към меланхолия, тягостно настроение, по-голяма мудност, липса на енергия и потиснато настроение.
Светлина
Когато в средата на март месец слънцето започне да грее по-силно, а светлината огрява повече от 12 часа, нивата на серотонин се вдигат чрез един естествен природен механизъм. Това става вследствие на огряване на светлината в ретината на окото. Серотонинът е веществото на спокойствието. Затова, когато в началото се покачват нивата му, нямаме сили и много лесно се уморяваме, не ни се прави нищо и не ни се предприемат инициативи, обяснява психиатърът. Всичко, което досега сме правили с лекота, започва да ни коства усилия. Това трае около седмица, докато нивата на серотонин се стабилизират. През лятото е пикът на тонуса и настроението. „Това са природни механизми. Този, който не минава през пролетна умора, на практика не подготвя психиката и тялото си за летните горещини“, отбелязва специалистът.
В края на март за организма и психиката ни предстои още едно изпитание. През последния уикенд на месеца за пореден път ще превъртим стрелките напред. Тази промяна е стресираща за организма. Специалистът вече 25 години наблюдава ефектите от превъртането на стрелките.
„На нас вече ни омръзна да обясняваме какви са вредите от цялата тази гимнастика със стрелките, които въртим напред и назад. За съжаление хората, от които това зависи, са абсолютно некомпетентни и не се вслушват. Общо взето се стига дотам, че вместо хората да се улеснят, те биват затормозявани допълнително. В момента ще въртим стрелките напред. Това обаче означава, че ставате час по-рано, пиете си кафето час по-рано, тръгвате на работа час по-рано, започвате да работите час по-рано, като тук слагаме едни скоби – не работите един час, докато не дойде старото работно време (смее се). След това си тръгвате час по-рано, прибирате се и ядете час по-рано и лягате да спите час по-късно“, коментира специалистът.
Лекарства
Големият проблем с въртенето на стрелките е за хората, които имат редовен прием на медикаменти, които се пият три пъти на ден. „Съветвам ги седмицата, в която си сменяме часовото време, в случая в края на месеца, да избутат приема им с 10 минути напред всеки ден, за да може в неделята, когато бутнем стрелките напред, приемът на лекарствата да е синхронизиран с новото време“, отбелязва д-р Герев.
В първите дни след превъртането на стелките се увеличава броят на хората, които търсят спешна медицинска помощ и това се потвърждава от световната статистика, казва специалистът. Понеделникът след смяната на часовото време инфарктите, инсултите, сърдечните арести и кардиологичните проблеми като цяло се увеличават с 60%. „Факт е, че трудовите злополуки се увеличават с 40%, а катастрофите с 50%. Тези проблеми идват винаги сутрин поради факта, че когато пътувате за работа, психиката ви спи или е на вълна от предния ден - „правя си кафе вкъщи“. „Искате или не, трябва да работите. Това обаче намалява концентрацията, вниманието и фиксацията върху това, което човек върши. Намаляват съобразителността и координацията на реакциите, защото в този момент душата на човек спи, а той я кара да ходи да работи. Така проблемите се случват сутрин, а когато връщаме часовника назад, проблемите идват вечерно време. Затова са и повече заспиванията и катастрофите“, коментира още психиатърът.
Европа си играе на гимнастика с часовника
49 щата в Америка и Европа все още си играят на гимнастика с часовника. Никъде по света стрелките не се местят. Това спряха да правят Египет и Турция. Ако сте забелязали, сега с Турция сме в различно часово време, като бутнем часовника напред ще сме в едно. Смяната на часовото време е измислено през Първата световна война, когато се оказва, да кажем, че ако 10 милиона крушки работят един час по-малко, това ще може да даде енергия за добив на примерно 5 тона стомана и понеже индустрията е изнесена на военен режим, трябва много ток. Това е измислено от Чърчил.
Отразява ни се като минисамолетна болест
Адаптацията към лятното часово време при здрави хора трае една работна седмица. Смяната на часовото време се отразява на човек като една минисамолетна болест. Затова в първата седмица в офиса сме много неефективни. През първия час в работата сме абсолютно непродуктивни поради факта, че предишните дни по това време психиката ни е спяла. Когато си тръгваме от работа час по-рано, съответно сме жизнени и енергични, защото психиката ни предишната седмица по това време е била активна. За да се настрои човек на този работен режим, са необходими около 5 работни дни, смята още специалистът. По думите на д-р Герев Европейският съюз е замразил преговорите за спиране на смяната на лятното и зимното часово време, защото ни управляват некомпетентни хора, които са далеч от науката.
