М айките и татковците ще могат да бъдат 24 часа с недоносените си бебета, а те да растат в прегръдките им. Това ще е възможно в новия сектор за кенгуру-грижа, които ще бъде открит в най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“.

Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените новородени и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Досега след изписването на майката родителите имаха възможност да видят детето си само в часовете за свиждане за по 30-40 минути.

Апаратура

Секторът за кенгуру-грижа ще разполага с 10 стаи със санитарен възел, в които ще могат да се приемат до 20 майки при двойно настаняване. Стаите ще бъдат оборудвани с легла, мебели за родителите и апаратура за бебето. И в тях ще могат да се настаняват по 2 майки с 2 бебета в стая или майката и бащата с бебето в самостоятелна двойна стая.

Майката или бащата ще могат да прекарват с детето в режим кенгуру (кожа да кожа) толкова, колкото желаят при стабилните бебета. Родителят се настанява удобно в полулегнало или седнало положение. Бебето се поставя върху гърдите на майката или таткото, покрива се с одеялце и остава така, докато е комфортно за двойката родител/бебе или до часа за хранене. Майката ще може да нахрани бебето самостоятелно или с помощта на акушерка. През по-голяма част от времето бебето ще е под мониторен контрол (пулсоксиметрия) и ако има нужда, ще се подава кислород. Тоалетът на бебето (смяна на памперс, малки манипулации) ще се извършва от родителите с помощта на акушерка или самостоятелно, след като майката/бащата имат готовност за това. През този престой родителите се подготвят за самостоятелно обгрижване на бебето в домашни условия, включително и за даване на някои медикаменти през устата, локална или инхалаторна терапия, ако се налага бебето да бъде изписано с лечение.

Идея

„Преди няколко години проведохме ден на кенгуру-грижата на Международния ден на кенгуру-грижата, който се отбелязва на 15 май. Имаше голям успех сред родителите. Оттук се роди идеята за създаване на сектор за кенгуру-грижа, в който родителите да участват активно в грижите за недоносеното. Намерението ни беше да превърнем такива дни в рутинна практика, но за съжаление идеята не се осъществи поради настъпване на COVID епидемията и необходимостта от изолация и ограничаване на свижданията. Години наред в СБАЛАГ “Майчин дом“ се концентрират рискови и предтерминни раждания. И докато процентът на недоносени за страната е около 10%, то при нас недоносените бебета са около 17-20%, т.е. около 650-700 годишно, от тях такива с тегло под 1000 грама са около 60-70%. Не са рядкост и успешно лекувани и изписани бебета с тегло 500-700 грама. При тях лечението в Интензивно отделение продължава месеци и активното участие на родителите, особено след като премине критичният период, би имало позитивен ефект и за бебето, и за семейството“, обяснява доц. д-р Лилия Вакрилова, началник на Клиниката по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“.

Това участие ще включва не само поставяне на детето в кенгуру с майката или бащата, но също и обучение на родителите за хранене, тоалет, къпане, хигиена, облекло, процедури за подпомагане на дишането, масажи и гимнастика съобразно възрастта, теглото и специфичните проблеми на детето, разпознаване на нормалното поведение от патологичните симптоми. Целта е семействата да получат необходимите знания и практически умения. По този начин преходът от болничния към домашния престой ще стане плавно и неусетно, родителите постепенно ще преодолеят стреса, който често съпътства раждането на едно много недоносено и проблемно дете, ще придобият увереност, че спокойно могат да се справят и вкъщи“, допълва доц. д-р Вакрилова.

Децата се възстановяват по-бързо, ако са в контакт кожа до кожа с родител

Кенгуру-грижата е въведена за пръв път в Богота, Колумбия, през 1978 година по идея на д-р Едгар Рей Санабрия. Причината е била недостатъчна наличност на кувьози, необходими за отглеждане на недоносените и най-вече за поддържане на нормална телесна температура, недостатъчна апаратура, с която да се мониторира, стимулира и контролира дишането. Тогава персоналът въвежда един нестандартен метод, заместващ липсващата апаратура, като използват един лесно достъпен „жив кувьоз“ – майчините обятия. Те поставят бебето голо директно върху гърдите на майката кожа до кожа и покриват двойката със завивка.
Резултатът надминава всички очаквания и е изненадващо впечатляващ. Не само се постигала оптималната температура 36-37 градуса Целзий, но отглежданите така деца имали по-равномерно дишане, правели по-малко дихателни паузи, намалявали нуждите от кислород и апаратно подпомагане дори в сравнение с бебетата, отглеждани с помощта на модерна апаратура. Недоносените се чувствали по-комфортно в близост до майката, в условия, наподобяващи тези преди раждането, те като че ли се успокоявали, чувайки майчиното сърце, дишане, глас, които познавали.

Лекуват годишно до 850 родени преди термина

Интензивното отделение на неонатологичната клиника на СБАЛАГ "Майчин дом" е най-голямото в страната. Средногодишно в него постъпват и се лекуват между 650 и 850 рискови новородени деца, голяма част от които са предтерминно родени.

В момента се извършват ремонтни дейности за обновяване на новия кенгуру-сектор – обзавеждане на помещенията и осигуряване на необходимата апаратура, включително кувьози, монитори, апарати за подпомагане на дишането, кислород и консумативи. Във всички дейности участват служителите на болницата под ръководството на доц. д-р Лилия Вакрилова, началник на Клиниката по неонатология, и д-р Станислава Хитрова, началник на Интензивно отделение към клиниката. Активно се включват и доброволци от фондация „Лазар Радков“ и инициативата „Капачки за бъдеще“, които подкрепят каузата с труд и ангажираност. Ремонтите и оборудването трябва да бъдат завършени до края на месец май, така че секторът да бъде открит и започне да функционира в началото на юни 2025 година.