С ъс затопляне на времето и събуждането на природата започват неразположенията за чувствителните към различни дразнители в природата. Най-често срещаният проблем са полените. 

Какъв дискомфорт създават те и какви са различните алергии – отговорите дава алергологът и клиничен имунолог от МЦ „Гея Мед“ д-р Диана Христова. „При разгръщането на пролетта и лятото отново остават актуални поленовите зрънца. Тогава ги свързваме с цъфтящите треви и малко по-късно с плевелите“, каза тя. Медикът подчерта, че домашната прах е алерген номер едно. „Предвид размножаването на акарите през пролетта това увеличава концентрацията и на техните алергени, така че има засилвания на оплакванията и при целогодишния алергичен ринит. „Той се причинява от поленовите зрънца. Представлява една реактивност на носната лигавица в моментите, в които тя е в контакт със зрънцата“, обясни д-р Христова. В резултат на непоносимостта се появява зачервяване на носа, запушване, набъбване на лигавицата, сърбеж, обилно сълзене от очите. От думите й стана ясно, че алергията винаги се отключва и това се случва, когато срещнем нашия алерген. „Ние не знаем към какво ще бъдем чувствителни. Рискът да имаме непоносимост към всяка чужда субстанция е налице“, коментира специалистът. 

Бич

Категорично може да кажем, че алергиите са новият бич на съвремието ни. „Увеличава се броят на дечицата, при които сенсибилизацията към инхалаторните алергени се появява около втората-третата година на детето. Едно дете, което страда от атопичен дерматит, има по-суха атопична кожа, след излизане от кърмаческия период и захранването е възможно да се появят симптоми на хранителна алергия. Това са проявите при най-малките. Около 5-6-годишна възраст вече се появява алергичният ринит - инхалагорната алергия“, заяви тя и добави, че има непоносимост към млечни продукти, яйца, при захранване с морков, алергичните деца боледуват по-често. Тя предупреди, че алергичният ринит може да доведе до развитието на астма. „Знаем, че тя влиза в социално значимите заболявания. Всяко състояние се има предистория, затова трябва да следим за малките сигнали, които ще ни дадат информация дали ще ни се случи нещо такова или не“, предупреди д-р Христова. Тя е категорична, че хората днес са по-алергични, отколкото преди години, и това до голяма степен се дължи на стила и начина ни на живот. „Той вече се промени и продължава да се променя. Когато не подаваме на имунната система стимулите, които ще провокират един добър отговор на инфекциозния имунитет, тогава алергиите се увеличават като честота. Децата трябва да играят на открито, трябва да играят в пясъчници, трябва да имат контакт с природата. А днес повечето от тях прекарват доста времето пред различни екрани в затворени помещения. Няма го този природен контакт“, анализира специалистът.

Видове

Алергиите са възрастово обусловени. „Алергичният ринит е огромна част, атопичната астма. 85% от астматиците започват на базата на такава атопия е на алергична основа. Един нелекуван ринит идва от това състояние. Атопичният дерматит е малко по-рядък като състояние, защото в хода на атопичния марш става тази промяна. При част от хората се запазва и атопичният дерматит. Расте честотата и на контактния дерматит, защото хората с несъвършена кожна бариера могат да се сенсибилизират към субстанции в козметиката, в почистващи и измиващи средства“, обясни специалистът и подчерта, че алергиите като цяло са силно скачени помежду си. 

По думите й нарушаващата качеството на живот алергия е сенната хрема, макар и тя да е с определено времетраене в годината, докато с хранителните алергии се срещаме ежедневно. „Общата честота на състоянието не е толкова голяма колкото на инхалаторните. Обикновено около 3-7 до 10% имат симптоми на хранителна алергия, а при възрастните е по-ниска“, обобщи тя. 

Срещи

По отношение на предстоящата ни среща с кърлежите трябва да сме снабдени с антихистаминов препарат под формата на крем, хапче, назален спрей. „При хората с по-тежка реакция от инсект означава, че ако той ни ужили в областта на пръста, ще ни се подуе ръката над китката и може да стигне до лакътя“, коментира медикът и добавя, че също така трябва да имаме и кортикостероид под ръка. „Не препоръчвам да носим инжекции, защото има изисквания за приложението му – да дезинфекцираме мястото и в момент на стрес няма да сме в състояние да я поставим правилно, а е по-добре да приемем таблетка“, съветва д-р Христова. Тя подчерта, че при първа среща с инсект няма как реакцията да е силно изразена и тежка. „Винаги ще имаме предупредителни сигнали. При хората с по-тежки реакции препоръчвам ежедневен прием на антихистамин, когато ще са сред природата и има опасност да бъдат ужилени“, каза още тя и добави, че ако са имали реакция, е добре тази година да посетят алерголога си, за да се установи актуалното им състояние. Специалистът коментира, че при ужилване в областта на главата няма как да не се появи подуване на цялата глава и това зависи от кръвоснабдяването. „В такава ситуация трябва да се стигне до спешно отделение. Когато сте навън, е необходимо да изпиете антихистамин и кортикостероид“, препоръча алергологът. По думите й откриването на алергия става с кожно-алергична проба или кръвен тест. Към такова тестване се пристъпва само след конкретен случай. 

Статистика

Д-р Христова посочи, че до края на тази година 35% от европейската популация ще има алергия към нещо и вече ще я е развила. „По-тревожното е, че алергиите се разгръщат по-бързо чрез децата. Доброто в тази не толкова добра ситуация е, че те отговарят на лечението на алергиите по-бързо и по-трайно, отколкото възрастните, предвид пластичността на имунната система и по-бързия отговор спрямо предлаганото лечение. За инсектната алергия имаме изключително добре работеща имунотерапия“, заяви тя.

При пълна упойка трябва изследване

При пълна упойка е препоръчително да се направи изследване, особено ако човек има алергия. Стойността на това изследване е да се установи реактивността на организма. Това обясни алергологът д-р Диана Христова. Тя каза още, че към момента няма единна система за чувствителностите на човек. „Всичко се отбелязва в медицинските документи, но няма обща система, в която всеки от лекарите да провери. Наша отговорност е да съобщим на лекуващия ни лекар“, заяви специалистът. Тя препоръча, дори да не ни питат, сами да кажем, а не да спестяваме тази информация.