0

В несеният от откровено проруската партия „Възраждане“ мракобесен законопроект за чуждестранните агенти е тежка провокация към националната сигурност и суверенитет на България. Това сочи позиция на Делян Пеевски, изпратена от пресцентъра на ДПС. 

В текста се казва, че това е безпрецедентен опит "да се транспонират в националното ни законодателство закони от Русия на Путин".

"Опитите за създаване на “черни списъци“ с неудобни хора, организации, медии, училища и университети, и сплашването на структури на гражданското общество са последния пристан на тоталитарните системи. Поведението на парламентарните партии към този законопроект ще бъде лакмус за тяхната ценностна ориентация и принадлежност, което е много силен сигнал към обществеността. Обединението срещу подобна заплаха и категоричното отхвърляне на този законопроект е това, което българските граждани и нашите евроатлантически партньори очакват от отговорните лидери", се добавя в позицията. 

В текста пише още, че парламентарната група на ДПС ще гласува категорично „против“ всеки подобен акт на провокация срещу ценностната ориентация на България и свободата на развитие на гражданското общество и неговите структури.

Междувременно от ГЕРБ и ПП-ДБ също се обявиха срещу законопроекта.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че партията няма да го подкрепи. "Тези, срещу които се внасят тези промени, са наши партньори в глобалната бих нарекъл, битка с популизма, с войната, с всичко, което се причинява в момента в света. Това е нашето място - там. Затова категорично ние няма да подкрепим подобен закон", обяви Борисов.

В позиция на ПП-ДБ, изпратена до медиите, този законопроект е наречен "путинистки". Според коалицията той ще окаже зловредно влияние върху българското общество и нарушава конституционните права на гражданите. 

От ПП-ДБ подкрепят необходимостта от прозрачност и отчетност при финансирането с външни средства, но посочват, че това не трябва да се използва като претекст за ограничаване на основни демократични принципи и свободата на гражданското общество.

Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов на свой ред защити законопроекта за чуждестранните агенти, като обясни, че той е по модел на американския закон, приет през 1938 година, който работи и до днес.  По думите на Костадинов законопроектът не предвижда санкции, а публичност и прозрачност. 

"Преди всичко трябва законът да бъде прочетен. Това, което мене ме изненадва и което ме изумява е, че за три години, защото ние за първи път го внесохме 2022-ра, след това го внесохме 2023-та, сега го внасяме 2024-та година, в четири последователни парламента, нито един от тези хора, които се упражняват по темата, не е седнал да прочете закона, най-малкото което е изключително обидно, но то е обидно за хората, които го правят в интерес на истината, това нещо", изтъкна той.