Ш ест деца от египетски произход се загубиха в Странджа при нелегално преминаване на българо-турската граница, съобщават от фондация „Мисия Криле“.
Три са намерени живи, а останалите три са открити мъртви в гората край Средец.
Група доброволци от международна фондация при обход се натъкват на три бедстващи деца в гората между странджанските села Габър и Вършило.
Общо шест деца на възраст между 15 и 17 г. са тръгнали от Турция за България в последните декемврийски дни. У нас ги връхлита тежка зимна обстановка и силен вятър. Три от тях умират, вероятно от измръзване. Намерени са в района на граничното полицейско управление в Средец. „Мисия Криле“ получава видеа, на които е заснето едно от полуживите все още деца, и подава сигнали до тел. 112 още след полунощ, през нощта на 27 декември.
До сутринта обажданията до телефона за спешна помощ са шест, на едно от които никой не отговаря. От телефонната линия уверяват, че ги препращат, но от „Гранична полиция“ казват, че са получили първите сигнали едва на 28-и и те вече не са били за бедстващи в Странджа планина, а за трупове.
Три от децата успяват да се върнат в Турция. Предполагат, че са се изплашили и това ги е накарало да се върнат. „Предполагаме, че са се изплашили, но какво точно се е случило и как са се върнали тепърва ще изясняваме и, разбира се, в подходящ момент ще разговаряме и с децата – това е обичайната наша практика, за да можем да разберем какво се е случило. Дали са били заловени и върнати, или по някакъв начин те са се върнали – нищо не знаем още със сигурност“, каза Диана Димова, пред БНР.
„Дали са си тръгнали, преди да се случи трагедията, дали са били изоставени не знаем, но това е много важно“, подчерта тя.
"Успяхме да идентифицираме две от тях. Работим в много близка и координирана връзка с консула на Египет. Едно от семействата пристига днес. Моят колега пътува, за да вземе близък на едното починало дете. Следващия вторник пристига другото семейство. За съжаление, при третия случай ще се наложи ДНК експертиза, тъй като тялото е намерено в състояние, в което не може да бъде идентифицирано", каза Димова.
На въпрос защо не може и какво се е случило с тялото, тя уточни, че спасителните екипи са го намерили в "доста тежко състояние" и предположи, че може би животни са го открили, преди хората да достигнат до него. "Докато то бъде открито от властите, от спасителните екипи са минали повече от две денонощия", посочи Димова.
Според фондацията спешните екипи не са реагирали веднага, а едва на другия ден.
От „Гранична полиция“ обаче твърдят, че загиналите са мъже на около 30-годишна възраст.
Организацията предоставя безплатно социална и психологическа подкрепа на семействата, придружава членовете им при всички действия, свързани с разследването, и поема ангажимента да помогне за погребението или репатрацията на телата в страната на произход, тоест Египет.
По официални данни на Държавната агенция за бежанците потърсилите закрила у нас непълнолетни и малолетни от Египет са 420 души, единствено момчета. Данните са актуални към края на октомври 2024 г.